Ogrevanje na biomaso
Ogrevanje na biomaso nam nudi različne možnosti. Pred nakupom je smiselno dobro pregledat vse možnosti. Moramo se zavedati, da je proces izgorevanja lesa bolj kompleksen od drugih (izgorevanje kurilnega olja, plina). Posledično so zato dobre peči (kotli) na biomaso veliko dražji od drugih. Sistem pridobivanja toplote z izrabo lesne biomase ima veliko prednosti, zato je potrebno pri izbiri ogrevalnega sistema dobro razmisliti.
Peč na pelete
Peleti so valjasti stiskanci iz žagovine. To so zmleti lesni ostanki, ki jih nato močno stisnejo, zaradi tega iz njih dobimo energijsko gostoto in veliko kurilno vrednost. Delovanje kotla na pelete je podobno kotlu na lesne sekance. Prednost je v tem, da peleti ne zavzamejo veliko prostora in ni jih potrebno predhodno skladiščit.
Peč na polena
Na trg so prišli sodobni kotli na polena, ki imajo nam nudijo velik izkoristek. Zaradi kompleksnosti izgorevanja lesa se peči na polena težje prilagajajo sprotnim zahtevam po višjih ali nižjih temperaturah, zato potrebujejo hranilnik tople vode, kar zavzame veliko prostora. Dodatna avtomatika preusmerja v hranilnik višek toplote, ki jo črpamo v času, ko v peči ne gori več. Tak sistem nam omogoča, da drva nalago enkrat dnevno, vendar morajo biti drva dobre kakovosti. To pomeni, da moramo drva vsaj leto in pol skladiščit v suhem prostoru, saj tako znižamo vsebino vode v drveh
Peč na sekance
Lesni sekanci so strojno drobljen les za samodejno obratovanje sodobnih peči. Peč za kurjenje se sekanci je zelo "moderna" saj skoraj vse opravi sama (poteka avtomatsko). Zalogovnik je potrebno napolnit le vsakih nekaj tednov, kar je super za hitri način življenja in za starejše ljudi, ki potrebujejo pomoč.
Kotlovska naprava je opremljena tudi z varnostnim sistemom, ki preprečuje gorenje v smeri zalogovnika za sekance. Z neprekinjenim dovodom goriva in nadzorovanim dotokom zraka se trajno zagotovi odličen izkoristek in prilagajanje procesa zgorevanja dejanskim potrebam po toploti. Najnovejši sistemi delujejo z elektronsko regulacijo, ki nadzoruje tako zgorevanje, kakor tudi razdelitev toplote.
Slabost pri tej kurjavi je, da tako skladišče kot zalogovnik zavezmata veliko prostora (precej več kot kotli na plin ali kurilno olje), zato se v zadnjem času v enodružinskih hišah bolj uveljavljajo lesni peleti, ki so ne le veliko bolj kompaktni od sekancev, temveč tudi veliko bolj homogeno gorivo.